Pole Dans (Direk Dansı) Nedir?

Pole dans nedir? diğer bir ismi ile direk dansı, dikey bir direk etrafında dans ile akrobasinin birleştirilmesi performansıdır. Direk dansını ilk olarak erkekler yapmaya başlamıştır. Erkeklerin akrobatik hareketler yaparak yer çekimine meydan okuduğu farklı hareketler bütünü olarak ortaya çıkmıştır. Giderek yaygınlaşan ve farklılaşan bu dans, Amerikan barlarına taşınmış ve zaman içerisinde barlarda, seksi ve erotik bir dans haline dönüşmüştür. Seksi ve erotik dans denmesinin sebebi ise giyilen kıyafetlerin dans figürleri ile birleşmesi ile ortaya çıkan görüntüden kaynaklanmaktadır. Bu dansın izleyenler, diğer danslara kıyasla bu dansın göze en hoş gelen ve tatmin edici özellikte olan bir dans olduğunu söylemektedirler. Yani direk dansını yaparak tüm gözleri ve dikkatleri üzerinize çekip, seksi ve ateşli bir izlenim bırakabilirsiniz.

POLE DANS (DİREK DANSI) NEDİR?

  • Poledans Amerikan barlarında yapılmasından sonra yaygınlaşarak zamanla diğer ülkelere de sıçramaya başlamıştır. Günümüzde büyük bir hayran kitlesi olan bu dans dünya üzerinde birçok ülkede sevilerek yapılmasının dışında genişçe de bir izleyici kitlesine sahiptir.
  • Direk dansı deyince akıllara ilk olarak stripriz dansını getirse de aslında bu dans çok ciddi olmasının dışında yapılması da oldukça güçtür. Dansı yapacak olan kişide esneklik ve kondisyon gereklidir.
  • Direk dansının yapımı ve figürleri zor olduğu için herkes çıkıp yapamaz. Bu dansı öğrenmek için mutlaka profesyonel yardım almak gerekir. Ayrıca eğitim almanın dışında yapacak olan kişinin fit ve güçlü olması da önemlidir.
  • Pole dans kursu almadan, kendi başınıza yapacağınız hareketler ciddi sakatlara neden olabilir. Ayrıca kursa gitmeden tek başına öğreneceğiniz yanlış dans teknikleri ve hareketleri daha sonra düzeltmek çok daha zor olacaktır. Direk dansı nadir olsa da Türkiye’de de yapılmaktadır. Fakat bu dans ülkemizde yanlış bir şekilde ifade edilmekte ve algılanmaktadır. Genellikle ülkemizde erotik dans veya seksi dans olarak bilinmektedir. Fakat özellikle son dönemlerde bu algı değişmekle birlikte ülkemizde de iyi bir talep görmeye başlamıştır.

Poledans ile daha detaylı bilgiye mi ihtiyacınız var? Siz değerli okurumuzu Soru-Cevap kısmımıza bekliyoruz Buraya tıklayarak, poledans ile ilgili sormak istediklerinizi sorabilirsiniz.

Sevgiyle Kalın.

 

Hakkında poledans

Bu habere de bakabilirisiniz

Poledans Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Poledans Ne Kadar Sürede Öğrenilir? Poledans Ne Kadar Sürede Öğrenilir? Son zamanlarda oldukça fazla popülerleşmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir