Rasta Nedir? Nasıl Yapılır?

Rasta Nedir? Nasıl Yapılır?

Rasta bir saç modelidir. Öyle ki rasta saç kullananlar genellik ile yeniliklere daha açık ve çılgın ruhlu kişilerdir. Ülkemizde ilk olarak 80’li yıllarda popüler olan rasta saç, son günlerde eski popülerliğine geri dönmüş gözüküyor. Ayrıca rasta saç uzun süre kullanılabildiği için de sık seyahat eden kişiler tarafından da sıklık ile tercih edilmektedir.

Rasta Nasıl Yapılır?

Rasta yapımının çeşitli yöntemleri mevcuttur. Size en uygun olanına yine siz karar verebilirsiniz. Rasta yapılır iken saçlar petek seklinde tutanlara ayrılır. Bu tutam kalınlığına yine siz karar verebilirsiniz. Ayrılan tutamlar önce tek tek krepe yapılır. Krepe yapılan saçlar daha sonra bir tığ yardımı ile birbiri ile dolanması sağlanır. Böylece tutamlar birbirinden ayrılarak rasta görünümüne kavuşmuş olur.

Tercihe göre tığ yerine bal mumu da kullanılabilir. Bal mumu yapıştırıcı özelliği taşımaktadır. Bu sayede daha sıkı ve pürüzsüz bir görünüm elde edilebilir. Ayrıca rasta yaptırmak için illa uzun saçlarınız olması gerekmez. Kısa saçlılarda ek saç yardımı ile rasta yaptırabilir. Hatta dilenir ise rasta saçların arasına boncuklar, ipler ve çeşitli aksesuarlar eklenebilir. Böylece daha sıra dışı bir görünüm elde etmeniz de mümkün.

Rasta Yaptıracakların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Rasta yaptıracakların ilk bilmesi gereken bu işlemin geri dönüşü olmayışıdır. Saçlar birbirine sıkı sıkı dolandığı için çözülmek istense de ciddi saç kayıpları ortaya çıkacaktır. Bu yüzden rasta yaptıracak kişilerin son derece dikkatli düşünmeleri ve karar vermeleri gerekmektedir.

Rasta saçtan kurtulmak için ise saçların dibinden kesilmesi söz konusudur. Ayrıca saç dipleri çok iyi yıkanamazsa ciddi kepeklenme sorunları baş gösterir. Sıcak suda rasta saçı bozan etmenler arasındadır. Bu yüzden rasta saç yaptıracak olan kişilerin tüm bu etmenleri dikkate alması gerekir.

Rasta Nedir? Nasıl Yapılır?

Hakkında poledans

Bu habere de bakabilirisiniz

Afrika Örgüsü Nedir? Nasıl Yapılır?

Afrika Örgüsü Nedir? Nasıl Yapılır? Afrika örgüsü saç modelleri özellikle son yıllarda oldukça popüler hale …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir